2009-04-30 / Sports

Track & Field Results 04/30/2009

4-28-09
LakeVille vs Montrose and New Lothrop
GIRLS
400m 1. Lindsi Hicks (LV) 64.00
4x400 1. Hicks, Hicks, Brouillet, Buchner (LV) N/A
110 hurdles 1. Breezy Taylor (LV) 17.77
300 hurdles 2. Breezy Taylor (LV) 56.44
Discus 3. Breezy Taylor (LV) N/A

LakeVille 79, Montrose 68
LakeVille 121, New Lothrop 9
BOYS
100 dash 1. Jackey Cowell N/A
200 dash 1. Jackey Cowell N/A
4x100 1. LakeVille N/A
4x200 1. LakeVille N/A
800 1. Andy Chemielewski N/A
1600 2. Andy Chemielewski N/A
300 hurdles 1. Mitchell Lewis N/A
110 hurdles 2. Mitchell Lewis N/A

4-24-09
Lapeer County Meet at North Branch
3200 relay 1. Cramton, VanWagoner, Kennard,
O’Brien (LW) 11:03.46
3. Petiprin, Schlaud, McKnight,
Martin (NB) 11:20.05
Discus 1. Amanda Cranick (NB) 97’4”
High jump 2. Sam Rubick (LE) 5’
3. Linsay Bartle (NB) 4’10”
Long jump 1. Olivia Kohler (NB) 16’1”
2. Cassie Ciaravino (LE) 14’6.02”
3. Linsay Bartle (NB) 14’6.01”
Pole vault 1. Taylor McGuffie (LE) *8’9”
2. Stephanie Francis (IC) 8’.02”
3. Sasha Ferrett (NB) 8’.01”
Shot put 1. Amanda Cranick (NB) *34’1.5”
100 hurdles 1. Olivia Kohler (NB) *15.43
2. Cassie Ciaravino (LE) 15.78
3. Sam Rubick (LE) 17.72
100 dash 1. Stephanie Morris (LE) 13.28
2. Ryan Barwig (LW) 13.40
3. Teal Washington (NB) 13.62
800 relay 1. Donovan, Eisiger, Ciaravino,
Morris (LE) 1:52.09
3. Gertz, Rogers, Smith,
Dababneh (LW) 1:58.66
1600 1. Marie Burkland (A) 5:38.84
3, Jamie Caminiti (LE) 6:04.52
400 relay 1. Crouch, McGuffie, Donovan,
Morris (LE) 54.67
3. Gertz, Kennard, Dababneh,
Barwig (LW) 55.15
400 dash 1. Ashlee Eisinger (LE) 1:03.65
2. Lindsi Hicks (LV) 1:04.59
3. Teal Washington (NB) 1:05.12
300 hurdles 1. Olivia Kohler (NB) *47.43
2. Sam Rubick (LE) 52.31
3. Michelle Marcial (IC) 53.92
800 run 1. Lauren Deneweth (A) 2:30.72
2. Scotti Langley (A) 2:34.78
3. Caitlin O’Brien (LW) 2:43.69
200 dash 1. Hicks (LV) 27.93
2. Morris (LE) 27.93
3. Washington (NB) 28.56
3200 run 1. Marie Burkland (A) *12:28.50
2. Mandy Lacertosa (IC) 12:32.76
1600 relay 1. Almont 4:31.46
2. Lapeer East 4:31.72
3. North Branch 4:33.61
BOYS
1. North Branch 116; 2. Lapeer East 115; 3. Almont 73.50; 4. Dryden 63.50; 5. Marlette 62; 6. Imlay City 51.50; 7. Lapeer West 33; 8. LakeVille 12.50
3200 relay 1. Henderson, Bush, Kirby, Coulter (LE) 8:43.52
3. Almont 8:49.56
Discus 2. Ben Strouse (A) 138’5”
3. Mike Keith (NB) 134’
High jump 1. Aaron Benton (A) 6’2”
2. Kir Veskavalie (NB) 5’10”
3. John Hanna (LE) 5’8.1”
Long jump 1. Cameron Friske (NB) 21’3”
3. John Hanna (LE) 19’9”
Pole vault 2. Chad Butler (D) **13’
3. Dalton Bates (NB) 12’6.01”
Shot put 1. Ben Strouse (A) *49’7.5”
2. Al Clark (D) 48’2.5”
3. Garrett Brady (LV) 42’7”
110 hurdles 1. Doug Ladner (D) 16.25
2. John Hanna (LE) 16.50
3. Ryan Good (NB) 16.79
100 dash 1. Garrett Savage (A) 11.63
2. Stefan Sauter (LE) 11.64
800 relay 1. North Branch 1:33.12
2. Dryden 1:35.78
3. Lapeer East 1:36.56
1600 1. Cody Coulter (LE) 4:53.84
2. Don Tobias (A) 4:55.46
3. Joe Taylor (LE) 4:57.18
400 relay 1. Lapeer West 46.37
2. Imlay City 46.92
3. Lapeer East 47.22
400 dash 1. Matt Lynch (D) *52.12
2. Ronnie Jones (NB) 52.31
3. Zach Kirby (LE) 53.81
300 hurdles 1. Dalton Bates (NB) *40.47
2. Doug Ladner (D) 42.56
3. John Hanna (LE) 43.46
800 run 1. Scott Boller (LW) 2:11.14
2. Cody Coulter (LE) 2:11.61
200 dash 1. Cameron Friske (NB) 23.59
2. Ben Clark (LW) 23.93
3. Jeff Baeckeroot (LE) 24.06
3200 1. Dylan Creger (A) 10:24.43
2. EJ Radelt (IC) 10:39.81
3. Justin Henderson (LE) 11:00.09
1600 relay 1. North Branch 3:34.90
2. Lapeer East 3:37.62
3. Imlay City 3:41.52
*=meet record
**=school record

4-22-09
Frankenmuth 106, North Branch 31
Bridgeport 59, North Branch 77
GIRLS
100 hurdles 1. Olivia Kohler 16.77
1600 run 3. Meghan Petiprin 6:20
300 hurdles 1. Olivia Kohler *49.36
Shot put 2. Amanda Cranick **37’8”
Discus 3. Amanda Cranick 94’11”
Long jump 1. Olivia Kohler *15’6”
Pole vault 1. Sasha Ferrett 7’
*=season best
**career best
North Branch 2-2 TVC-East, 4-2 overall

4-22-09
Lapeer East 54, Holly 82
Lapeer East 57, Linden 79
GIRLS
4x800 Olds, Gaylor, Linton, Colosky 1:48.45
100 hurdles Ciaravino 15.94
Rubick 17.01
100 dash Morris 13.46
Tysick 13.82
4x200 Donovan, Eisinger, Ciaravino, Morris
1:52.25
4x100 Crouch, McGuffie, Donovan, Morris 57.80
400 dash Tysick 1:06.58
300 hurdles Rubick 52.95
200 dash Eisinger 28.25
4x400 Tysick, Ciaravino, Rubick, Eisinger 4:26.84
Discus Donovan 78’
Shot put Donovan 30’6”
High jump Rubick 4’6”
Long jump Ciaravino 14’3”
Pole vault McGuffie 7’6”
BOYS
Linden 82, Lapeer East 55
Holly 113.5, Lapeer East 23.5
4x800 Bush, Rowley, Henderson, Coulter 9:22.76
100 hurdles Hanna 15.06
Calland 16.14
Green 19.02
100 dash Sauter 11.57
Sullivan 11.83
4x200 Baeckeroot, Depuy, Nolan, Wells 1:38.78
4x100 Lapeer East 47.81
400 dash Baeckeroot 53.86
Kirby 54.05
800 hurdles Hanna 42.89
Wells 48.59
800 run Coulter 2:08.43
200 dash Baeckeroot 23.61
Sullivan 25.37
4x400 Baeckeroot, Kirby, Depuy, Wells 3:39.55
Shot put Green 41’5”
High jump Hanna 5’8”
Long jump Hanna 18’10.5”
Wells 18’1.5”
Peka 17’7.25”
Pole vault Whiting 9’
Green 9’

Return to top

Copyright 2009-2018 The Lapeer Area View, All Rights Reserved

810-664-0811